Manufacturer of a wide range of products which include form fill seal machines.
₹ 320000 / Piece Get Latest Price
| Packing Speed | 40-60 pouch/min |
| Filling Range | 50-250 g |
| Product Type | Pulses, Rice, Sugar, Seeds, Namkeen, Granules, Powder, Detergent, Snacks |
| Pouch Type | Center Seal |
| Film Material | Laminated Film, LD Film, PET Poly, BOPP |
| Roll Width (Max) | 500 mm |
| Roll Width Max | 800 mm |
| Filling System | Volumetric Cup |
| Machine Automation | Automatic |
| Power Consumption | 3-4 kW |
| Machine Material | MS Powder Coated |
Minimum order quantity: 1 Piece
Gopal Singh Rana (Proprietor)
New Hind Packaging
Shed No 4 Khasra No 7/2/2/1, Near Sikka Gas Agency Wazirpur Road, Sector 87, Black Rose Mehandi, Compound
Faridabad - 121014, Haryana, India