Pioneers in the industry, we offer spices packing machine, jeera packing machines, khada masala packing machine and turmeric powder packing machine from India.
₹ 220000 / Piece Get Latest Price
| Spice Form | Powder |
| Packing Speed | 20-40 pouches/min |
| Filling Range | 20-200 |
| Product Form | Powder |
| Machine Type | Vertical FFS |
| Feeding System | Cup Filler |
| Packaging Speed | 30–50 ppm |
| Pouch Type | Three Side Seal, Center Seal |
| Film Type | PET Poly |
| Dust Control | Without Dust Extractor |
| Print Mark Control | With Photocell |
| Structure Material | MS Powder Coated |
| Weight Adjustment | One weight setting provided; extra weight settings will be charged separately |
| Extra Bag Former,and Cup | Rs- 4,500/- |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Spice Form | Granules |
| Filling Range | 0–50 g |
| Machine Type | Vertical FFS |
| Packaging Speed | 30–50 ppm |
| Pouch Type | Three Side Seal |
| Film Type | PET Poly |
| Dust Control | Without Dust Extractor |
| Print Mark Control | With Photocell |
| Structure Material | MS Powder Coated |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 220000 / Piece Get Latest Price
| Spice Form | Granules |
| Filling Range | 0–50 g |
| Machine Type | Vertical FFS |
| Feeding System | Cup Filler |
| Packaging Speed | 30–50 ppm |
| Pouch Type | Three Side Seal, Center Seal |
| Film Type | PET Poly |
| Dust Control | Without Dust Extractor |
| Print Mark Control | With Photocell |
| Structure Material | MS Powder Coated |
₹ 220000 / Piece Get Latest Price
| Spice Form | Powder |
| Filling Range | 0–50 g |
| Machine Type | Vertical FFS |
| Pouch Type | Three Side Seal, Center Seal |
| Film Type | PET Poly |
Minimum order quantity: 1 Piece
Gopal Singh Rana (Proprietor)
New Hind Packaging
Shed No 4 Khasra No 7/2/2/1, Near Sikka Gas Agency Wazirpur Road, Sector 87, Black Rose Mehandi, Compound
Faridabad - 121014, Haryana, India