Prominent & Leading Manufacturer from Faridabad, we offer namkeen pouch packing machine, snack packing machine and candy pouch packing machine.
₹ 1450000 / Piece Get Latest Price
| Packing Speed | 50-70 pouch/min |
| Pouch Capacity | 1-1000G |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Type | Multihead Weigher |
| Packing Material | LDPE, Metalized Film, PP, BOPP, Laminated Film |
| Sealing Type | Center Seal |
| Pouch Type | Gusset Pouch, Flat Pouch, Pillow Pouch |
| Phase | Three Phase |
| Power Consumption | 3-5 kW |
| Structure Material | MS Powder Coated |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 340000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Filler Type | Cup Filler |
| Capacity (Pouch Weight) | 200-500 g |
| Machine Speed (PPM) | 60-90 PPM |
| Sealing Type | Center Seal |
| Packed Product Application | Kurkure, Dry Fruits, Namkeen, Powder, Chips, Puffs, Granules |
| Features | Touch Screen, Batch Coding, Nitrogen Flushing, Pouch Conveyor |
| Power Requirement | Single Phase |
| Material of Construction | MS (Mild Steel) |
| Control System | PLC Based |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 230000 / Piece Get Latest Price
| Packing Speed | 400-600 pouch/min |
| Candy Type | Toffee, Hard Candy, James |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Type | Form Fill Seal |
| Packing Material | Laminated Film |
| Sealing Type | Center Seal |
| Candy Size | 2-5 g |
| Phase | Three Phase |
| Structure Material | MS Powder Coated |
| Power Consumption | 2-4 kW |
Minimum order quantity: 1 Piece
Gopal Singh Rana (Proprietor)
New Hind Packaging
Shed No 4 Khasra No 7/2/2/1, Near Sikka Gas Agency Wazirpur Road, Sector 87, Black Rose Mehandi, Compound
Faridabad - 121014, Haryana, India