Prominent & Leading Manufacturer from Faridabad, we offer gulal packaging machine.
₹ 420000 / Piece Get Latest Price
| Filling range | 50-500 g |
| Filling Capacity | 250-500 g |
| Filling speed | 20-40 fill/min |
| Automation Grade | Automatic |
| Packing Material | Laminated pouch |
| Head type | Single head |
| Packing Speed | 20-40 pouch/min |
| Hopper type | Servo agitator |
| Power load | 4 kW |
| Sealing Type | Heat seal |
| Machine Type | Vertical form fill seal |
| Power Source | Electric |
| Contact material | SS304 |
| Phase | Single phase |
| Phase type | Three phase |
| Packaging type | Pouch |
| Structure Material | SS304 |
| Suitable material | Chemical powder, Food powder, Spices powder, Non free flow powder, Free flow powder |
| Brand - NHP | 7 inch HMI display/ Survo Augar |
Minimum order quantity: 1 Piece
Gopal Singh Rana (Proprietor)
New Hind Packaging
Shed No 4 Khasra No 7/2/2/1, Near Sikka Gas Agency Wazirpur Road, Sector 87, Black Rose Mehandi, Compound
Faridabad - 121014, Haryana, India