Offering you a complete choice of products which include chemical powder packing machine, dhaniya powder packing machine, color powder packing machines, holi gulal packaing machine, red chilli powder packing machine and milk powder packing machine.
₹ 225000 / Piece Get Latest Price
| Packing Speed | 20-40 pouches/min |
| Filling Range | 50-100 g |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Type | Vertical Form Fill Seal |
| Filling System | Cup Filler |
| Sealing Type | Center Seal |
| Packing Material | Laminated Film |
| Phase | Single Phase |
| Power Consumption | 2-3 kW |
| Body Material | MS with SS Cover |
| Brand -NHP | 7" HMI display |
This machine is suitable for chemicl Powder packaging machine, good purformance , stable production order now
₹ 435000 / Piece Get Latest Price
| Packing Speed | 60-80 pouches/min |
| Filling Range | 10-50 g |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Machine Type | Vertical Form Fill Seal |
| Filling System | Auger Filler |
| Sealing Type | Center Seal |
| Packing Material | Laminated Film |
₹ 220000 / Piece Get Latest Price
| Packaging Speed | 60 packs/min |
| Fill Range | 20-100 g |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Machine Type | VFFS |
| Filling System | Cup Filler |
| Power Consumption | 3 kW |
| Pouch Type | Three Side Seal, Center Seal |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | SS304+MS |
| Power Source | Electric + Air |
| Hot codding | Rs- 22000/- |
| Air Compressor | Rs- 60,000/- |
| Extra Size BagFormer and Cup | Rs- 4500/- |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 225000 / Piece Get Latest Price
| Packing Speed | 20-40 pouches/min |
| Filling Range | 50-100 g |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Type | Vertical Form Fill Seal |
| Filling System | Cup Filler |
| Sealing Type | Center Seal |
| Packing Material | Laminated Film |
| Phase | Single Phase |
| Power Consumption | 2-3 kW |
| Body Material | MS with SS Cover |
This machine is suitable for colour power packaging /weight accuracy +-2% only
₹ 430000 / Piece Get Latest Price
| Packing Speed | 40-60 pouches/min |
| Filling Range | 50-100 g |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Type | Auger Filler |
| Filling System | Auger Filler |
| Sealing Type | Center Seal |
We are engaged in offering Quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 220000 / Piece Get Latest Price
| Packing Speed | 20-40 pouches/min |
| Filling Range | 100-250 g |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Type | Vertical Form Fill Seal |
| Filling System | Cup Filler |
| Sealing Type | Center Seal |
| Packing Material | PET Poly |
| Phase | Three Phase |
| Power Consumption | 2-3 kW |
| Body Material | MS with SS Cover |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 435000 / Piece Get Latest Price
| Packaging Speed | 50 pouches/min |
Gopal Singh Rana (Proprietor)
New Hind Packaging
Shed No 4 Khasra No 7/2/2/1, Near Sikka Gas Agency Wazirpur Road, Sector 87, Black Rose Mehandi, Compound
Faridabad - 121014, Haryana, India