Providing you the best range of 220v pneumatic pouch packing machine and masala pouch packing machine with effective & timely delivery.
₹ 190000 / Piece Get Latest Price
| Packing Speed | 40-60 pouch/min |
| Capacity | 3000 Pouch/Hour |
| Filling Range | 1-10 g |
| Product Type | Granules |
| Packaging Material | Plastic |
| Electrical Supply | Single Phase |
| Voltage | 220V |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Material | Mild Steel |
With the inclusion of advanced technical knowledge in all our processes, we are engaged in manufacturing and supplying a broad assortment of Pneumatic Packing Machine.
Uses:
•Used for closing twist-off caps.
Features:
•High performance
•Long operational life
•Optimum functionality
₹ 220000 / Piece Get Latest Price
| Spice Form | Powder |
| Capacity | 6000 |
| Filling Range | 0–50 g |
| Machine Type | Vertical FFS |
| Packaging Material | Plastic |
| Pouch Type | Three Side Seal, Center Seal |
| Electrical Supply | Single Phase |
| Voltage | 240V |
| Film Type | PET Poly |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Material | Mild Steel |
Minimum order quantity: 4 Piece
Gopal Singh Rana (Proprietor)
New Hind Packaging
Shed No 4 Khasra No 7/2/2/1, Near Sikka Gas Agency Wazirpur Road, Sector 87, Black Rose Mehandi, Compound
Faridabad - 121014, Haryana, India