Our product range includes a wide range of multihead weigher 10 head vffs machine.
₹ 1450000 / Piece Get Latest Price
| Head Count | 10 Head |
| Packing Speed | 60-80 pouch/min |
| Weighing Range | 25-1000g |
| Filling Range | 25g-1kg |
| Product Type | Rice, Sugar, Detergent, Snacks, Granules, Spices, Pulses |
| Mounting Type | Above VFFS |
| Sealing Type | Center Seal |
| Max Speed | 80 WPM |
| Film Material | Laminated Film, Paper Poly, PET Poly, LDPE |
| Contact Part Material | M.S Frame |
| Machine Type | Pneumatic |
| Filling System | Multihead Weigher |
| Roll Width Max | 300 mm |
| Machine Automation | Automatic |
| Power Consumption | 4-5 kW |
Minimum order quantity: 1 Piece
Gopal Singh Rana (Proprietor)
New Hind Packaging
Shed No 4 Khasra No 7/2/2/1, Near Sikka Gas Agency Wazirpur Road, Sector 87, Black Rose Mehandi, Compound
Faridabad - 121014, Haryana, India