Manufacturer of a wide range of products which include 220v collar type packing machine, collar type packing machine and collar pouch packing machine.
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Packing Speed | 40-60 pouch/min |
| Capacity | 3000 Pouch/Hour |
| Filling Range | 10-100 g |
| Product Type | Pulses |
| Voltage | 220V |
| Power Consumption | 2kWh |
| Phase | Single Phase |
| Power Source | Electric |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Mild Steel |
Key Features:
Operates smoothly on 220V single-phase power supply
PLC-controlled system with touch-screen interface
High-speed and accurate filling with servo/volumetric system
Compatible with laminated films, heat-sealable films, and rolls
Produces center-seal or pillow-type pouches
Adjustable pouch sizes with quick changeover
Strong sealing to protect freshness and prevent leakage
₹ 1150000 / Piece Get Latest Price
| Packing Speed | 40-60 pouch/min |
| Capacity | 5000 Pouch/Hour |
| Filling Range | 50-250 g |
| Product Type | Snacks |
| Voltage | 420V |
| Power Consumption | 3kWh |
| Phase | Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Mild Steel |
₹ 350000 / Piece(s) Get Latest Price
| Packing Speed | 40-60 pouch/min |
| Filling Range | 10-100 g |
| Product Type | Pulses |
| Pouch Type | Pillow Pack |
| Film Material | Laminated Film |
| Roll Width Max | 400 mm |
| Filling System | Weigh Filler |
| Machine Automation | Automatic |
| Power Consumption | 3-4 kW |
Gopal Singh Rana (Proprietor)
New Hind Packaging
Shed No 4 Khasra No 7/2/2/1, Near Sikka Gas Agency Wazirpur Road, Sector 87, Black Rose Mehandi, Compound
Faridabad - 121014, Haryana, India