Offering you a complete choice of products which include fryums item packaging machine and automatic besan pouch packing machine.
₹ 1350000 / Piece Get Latest Price
| No Of Heads | 10 Head |
| Weighing Range | 100 1000 g |
| Product Type | Chips, Namkeen, Seeds, Frozen Food, Snacks, Dry Fruits |
| Hopper Volume | 2.5 L |
| Construction | SS304 |
| Max Speed | 80 bpm |
| Control Panel | Touch Screen |
| Bucket Shape | U Shape |
| Interface | USB |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 330000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Packing Speed | 40-60 pouch/min |
| Fill Range | Up to 1 kg |
| Filling Range | 100-500 g |
| Pouch Capacity | Up to 1 kg |
| Product Type | Pulses, Detergent, Snacks, Rice, Besan, Sugar, Granules, Namkeen, Seeds |
| Filling System | Cup Filler |
| Packaging Speed | 41-70 pouches/min |
| Machine Speed | 41-70 pouches/min |
| Usage/Application | Detergent Powder, Gram Flour (Besan), Spices Powder, Fine Flour (Maida), Wheat Flour (Atta) |
| Film Material | BOPP, PET Poly, Laminated Film |
| Roll Width (Max) | 400 mm |
| Pouch Type | Center Seal |
| Sealing Type | Center Seal, 3-Side Seal |
| Contact Parts Material | Mild Steel |
| Batch Coding | Yes |
| Power Consumption | 3-4 kW |
| Machine Material | MS Powder Coated |
Minimum order quantity: 1 Piece
Gopal Singh Rana (Proprietor)
New Hind Packaging
Shed No 4 Khasra No 7/2/2/1, Near Sikka Gas Agency Wazirpur Road, Sector 87, Black Rose Mehandi, Compound
Faridabad - 121014, Haryana, India