Providing you the best range of 220v mini band sealer machine, 420v vertical band sealer machine, 240v band sealer machine and 220v horizontal band sealer machine with effective & timely delivery.
₹ 35000 / Piece(s) Get Latest Price
| Orientation | Vertical |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Pouch Sealing |
| Frequency | 50 Hz |
| Sealing Width | 50mm |
| Voltage | 220V |
| Power | 12kWh |
| Material | Mild Steel |
| Max. Loading Capacity | 3 kg |
| Max Loading Capacity | 25 Kg |
₹ 125000 / Piece Get Latest Price
| Mounting Type | Horizontal |
| Max Pouch Load | Up to 1 kg |
| Production Capacity | 800 pouch per minute |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Sealing Width | 40mm |
| Product Power | 12kWh |
| Voltage | 420V |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Mild Steel |
| Usage | Pouch Packaging |
₹ 95000 / piece Get Latest Price
| Orientation | Vertical |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Pouch Sealing |
| Frequency | 50 Hz |
| Sealing Width | 120mm |
| Voltage | 240V |
| Power | 12kWh |
| Material | Mild Steel |
| Max. Loading Capacity | 5 kg |
| Max Loading Capacity | 25 Kg |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Mounting Type | Vertical |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Max Pouch Load | Up to 1 kg |
| Sealing Width | 30 mm |
| Power | 12kWh |
| Voltage | 220V |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 800 pouch per minute |
| Usage | Pouch Packaging |
In line with clients' diverse requirements, we are engaged in manufacturing and supplying an optimum quality Horizontal Band Sealer.
Use:
•For packing and sealing of drying goods.
Applications:
•Food industry
•Pharmaceutical industry
•Chemical industry
•Daily cosmetics
Features:
•High performance
•Less power consumption
•Long functional life
Gopal Singh Rana (Proprietor)
New Hind Packaging
Shed No 4 Khasra No 7/2/2/1, Near Sikka Gas Agency Wazirpur Road, Sector 87, Black Rose Mehandi, Compound
Faridabad - 121014, Haryana, India